win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 34

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΠΟΛ. ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος TOLIS17 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    06.12.2013
    Αναρτ.
    175
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    10
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χάρη και Γιάννη ευχαριστώ
    Χάρη δυστυχώς δεν υπάρχουν τίποτα απο αυτά που ανέφερε ο Asak. έχω φάει τον κόσμο. Αναφορά για το συγκεκριμένο κτίσμα γίνεται πρώτη αναφορά το 2010 (σε τοπογραφικό) όταν έγιναν και οι οριζόντιες/κάθετες συστάσεις και την ονομάζει ισόγεια αποθήκη.
    Μέχρι και μαρτυρίες απο τους συγχωριανούς έχω. (Θα πάρω Υ.Δ.)
    Δεν πάει έτσι ρε παιδιά η κατάσταση. Δεν είναι δυνατόν εν ελλείψει διευκρίνισης απο την νομοθεσία να προσπαθούμε να αποδειξουμε τα αυτονόητα. Η απόδειξη παλαιότητας για μένα είναι ένα τεράστιο θέμα που δεν το έχουνε δώσει σημασία καθόλου. Χάνει το κράτος κι εμείς και άνθρωποι οι οποίοι ήθελαν να τακτοποιήσουν τα παλαιά αυθαίρετά τους δεν μπορούν γιατί δεν υπάρχουν καθόλου α/φ ή υπάρχουν αλλά όχι με καλή ανάλυση. Αναγκαστικά πάνε προς κατηγορίες 4,5 που τα κόστοι είναι αρκετά μεγαλύτερα.....

    Απ`'οτι κατάλαβα για εσάς η Εγκ.4 δεν είναι ισχυρό επιχείρημα και το ρίχνεται στην κρίση του καθενός απο εμάς!! Γιατί όμως δεν είναι ισχυρό επιχείρημα? Το λέει ξεκάθαρα...

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων
    Το μέλος melanie δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.05.2013
    Αναρτ.
    104
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    11
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ από ότι έχω καταλάβει, ελλείψει στοιχείων, αρκετά πράγματα παραμένουν στην κρίση μας.

    Ας πούμε αυτό για την σύνταξη τεχνικής έκθεσης, ως αποδεικτικό στοιχείο, το αναφέρουν συχνά μηχανικοί και μάλιστα με μεγάλη εμπειρία, όχι μόνο ως αποδεικτικό του προ του 55 αλλά γενικώς για την ένταξη σε χρονολογία για νομιμοποίηση. Εγώ δεν θυμάμαι να είδα πουθενά στο νόμο να λέει κάτι τέτοιο πχ για 1984-2003. Ωστόσο όμως το χρησιμοποιούν και με σιγουριά άνθρωποι που βρίσκονται ακόμα και σε δημόσιες θέσεις.

    Επίσης έχω να σας πω πως πλέον η τεχνική με τους ωμόπλινθους έχει επανέλθει. Ίσως όχι στην Αθήνα, αλλά γενικότερα, και δημιουργούνται πλέον ακόμα και με σπίτια με αυτού του τύπου τις παλιές και διαχρονικές τεχνικές.

    Τέλος, η ερώτηση ηταν, αν ΔΕΝ βρω την άδεια, που είναι προ του 55, πώς θα μπορέσω να κρίνω τις μεταγενέστερες αυθαιρεσίες;;;Ότι είναι προ του 55, πες ότι το αποδεικνύω, αλλά πώς μπορώ να αποδείξω τα μέτρα; Ειδικά όταν πρόκειται για διαμέρισμα πέτρινου κτιρίου; Θα πρέπει να συνταχθεί φάκελος εκ νέου;

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Βεβαίωση παλαιότητας για κτίσμα προ του 1955
    Από το μέλος eirinigial στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.08.2019, 21:05
  2. N.4178/13: Απόδειξη παλαιότητας
    Από το μέλος sac στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 15.09.2017, 16:45
  3. N.4178/13: Απόδειξη παλαιότητας
    Από το μέλος manman στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 15.04.2016, 19:00
  4. N.4014/11: Απόδειξη παλαιότητας
    Από το μέλος manman στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.03.2013, 18:47
  5. N.4014/11: Προθεσμίες ανάρτησης σχεδίων και στατική επάρκεια - απόδειξη παλαιότητας
    Από το μέλος bauhaus στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.07.2012, 02:03

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •